AYIN DEĞERLENDİRMESİ

~·~

KUANTUMCANLAR BİREYSEL GELİŞİM MERKEZİ

 

Ana Sayfa    Hizmetlerimiz    Ürünler    Medyadan    İletişim

Enerji

Kuantum

Feng Shui

Akrofonoloji

Renkler

Taşlar

Reiki

Çin Astrolojisi

KASIM'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

EKİM'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

EYLÜL'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

AĞUSTOS'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

2016 ARALIK- FARE ()Yang Metal  () AYI DEĞERLENDİRMELERİ

Çin Takvimine göre 7 Aralık tarihinde Fareayına giriyoruz. Geçen ay ki yazımda Fare ayına girmekle birlikte önümüzdeki senenin enerjisini daha kuvvetle hissedeceğimizi, bu yılın enerjilerinin de artık gün geçtikçe zayıflayacağını belirtmiştim. Enerjilerin değişim sürecini de Yin-Yang sembolü üzerinde anlatmıştım. Hatırlamak isteyenler geçen ayın yazısına bakabilirler.

2016 yılının son aylarında zaman akıp giderken, yılın da yin enerjilerinin en kuvvetli olduğu dönemindeyiz. Çünkü genel olarak yılın ikinci yarısı yin enerjilerle ifade edilir. En yoğun yin enerji barındıran ay ise Aralık ayıdır. Geceler uzun, günler kısadır bu ayda. 21 Aralık kış mevsiminin başlangıcıdır.21 Aralık en uzun gece, en kısa gündür aynı zamanda. 21 Aralık tarihinden itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlasa da, yine de 21 Mart tarihine kadar geceler gündüzlerden uzundur.

Dönencelerde, (21 Haziran-23 Eylül-21 Aralık-21 Mart) tarihlerinden bir gün öncesi ve bir gün sonrasında enerjiler karışık olacağından, bu zamanlarda önemli kararlar almamaya, önemli imzalar atmamaya, ev-iş-değiştirme, ameliyat, evlenme-boşanma-yurtdışı seyahatleri vs. gibi denk getirmemeye özen göstermekte fayda var.

Çin takviminde Kasım ve Aralık “su” aylarıdır. Geçen ay, Kasım’da başlayan su mevsimi, şimdi artık Aralık ayında en güçlü halinde. Yılın Yin tarafındayız, artık ateş elementinin neşe ve mutluluk veren enerjisinin yerine su elementinden dolayı korkular daha hakim enerjiler. Bundan dolayıdır ki ateş elementinin rengi kırmızı, su elementinin rengi ise siyahtır. Ateş elementinin güçlü olduğu yıllarda ve aylarda ekonomi daha aktif, hareketli ve canlı olurken su yıllarında ve aylarında ekonomik olarak dengesiz, iniş çıkışların daha keskin yaşandığı zaman dilimleri ve ekonomik krizler gündeme gelmiştir. Durum böyleyken; Aralık ayı ekonomik ve sosyal olarak insanın olduğu her yerde pek olumlu görünmemekle beraber her zaman söylediğim gibi sizin kişisel tablonuzdaki (kaderin dört sütünü) durum farklı olabilir. Su ve metal sizin iyi elementlerinizse sizin için her zamankinden daha bolluk bereketli ve sağlıklı-mutlu yaşadığınız bir zaman dilimine denk gelebilir. Bunu ancak özel birebir çalışma alarak bilebilirsiniz. Burada genel yorumlar bulunmaktadır.

Enerjiler Yang olarak seyrederken insanlar daha olumlu, pozitif, enerjik, öğrenmeye ve gelişmeye açıktırlar. Yin enerjide ise durum pek öyle değildir. İnsanlar daha içe kapanık, depresyona yatkın, olayları ve durumları negatif yorumlamaya daha meyillidirler. “Karanlık” enerjiler daha güçlüdür bu süreçte. Dolayısıyla da karanlık işlerle uğraşanların hesaplaşmaları, cinayetler, cinnet geçiren insanların haberleri ve toprağın da artık iyice yin olduğu geçen Kasım ayından bu yana Karadeniz’de meydana gelen heyelanlar, Siirt’te bakır madeni sahasında meydana gelen heyelanda olan can kayıplarını yaşadık.

 

 

30 Kasım’da Adana'nın Aladağ İlçesi’nde ortaöğretim öğrencilerinin kaldığı kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 öğrenci ile 1 eğitmen yaşamını yitirdi, 22 öğrenci yaralandı.

3 Aralık’ta Tuzla'da bir sünger fabrikasında çıkan büyük zararlar verdi.

3 Aralık’ta Amerika’nın Californiya eyaleti Oakland kentinde konser verilen bir depoda çıkan yangında ilk belirlemelere göre 9 kişi öldü, 13 kişiden ise haber alınamıyor.

15 Kasım’da İzmir Enternasyonal Fuar'ı içinde bulunan Lunaparkta gece saatlerinde yangın çıktı.

Yılın ilk yarısında etkin olan Yang Ateş’in etkisinin zayıflaması yukarıda birkaç örneğini verdiğim yangınların ve tek tek burada yazamadığım sayısız pek çok yangınların olmasında etken olabilir.

Çin astrolojisinde Aralık Fare ayıdır. Fare, en güçlü su elementidir. Bu hayvanların ve elementlerin birbirleri ile uyumlu oldukları ve zıtlık içinde yaşadıkları birer karşılığı vardır. Haziran ayının hayvanı olan At,en güçlü ateş elementi temsilcisidir. Bu durum, en güçlü su ve en güçlü ateşin karşı karşıya gelmesidir. Yani Fare  ve At zıtlık içindedir. Kaderin dört sütünü dediğimiz ve kişiye özel çıkarılan tablonuzda At’ınız varsa, Aralık ayı sizin için değişikliklere açık, hareketli geçecek demektir. Aralık ayı boyunca üzerinizde bir “öküz” sembolü taşımanızı öneriyorum. Bir At ayında veya yılında doğmuşsanız bu ay boyunca bu zıtlık ve çatışma yaratan enerjinin etkisindesiniz diyebiliriz. Bu zıtlık her zaman olumsuzluk getirmez, uzun zamandır yapmak istediğiniz halde ertelediğiniz bir aktiviteye yer açmak için uygun zamanlar olarak bu süreyi kullanabilirsiniz. Hiçbir şey yapamıyorsanız saç modelinizi değiştirin, yapın bir değişiklik hayatınızda J (Haziran ayı veya yılı doğumlular)

At yılları; 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014

Zıtlıkların yanısıra Çin metafiziğinde bir de “ceza ilişkileri” vardır. Fare Yang su elementi ile Tavşan Yin ağaç elementi 2’li ceza dediğimiz durumu oluştururlar. Bu durum biraz önce söz ettiğim zıtlık, çatışma enerjisine göre farklılık gösterir. Şöyle ki, zıtlıkta değişimler ve hareket getiren enerji, ceza ilişkisinde emek verdiğiniz bir işten ya da bir ilişkiden memnun olmama, belki biraz hayal kırıklığı yaşama olarak tanımlanabilir. Zıtlık belki gözle görülebilen, beklenen dolayısıyla da tedbir alabileceğiniz bir durum olarak tanımlanabilirken ceza ilişkisi gizli bir tehlike olarak yorumlanabilir. Daha çok sağlık konularında, uzun zamandır farkında olmadığınız bir hastalığın bu dönemde öğrenilmesi de olabilir. Bu durum sadece Aralık ayı boyunca varsa tablonuzda daha hafif geçiştirebileceğiniz bir şey getirebilir hayatınıza. Aylık bir etki altındaysanız, olabildiğince rutinde kalmaya özen gösterin. Büyük ve ani değişimlerden kaçının, ağzınızdan çıkanı da her zaman kulağınız duysun ki, bu süreci rahat geçirebilesiniz. Ancak 10 yıllık veya yıllık şans dönemlerinizdeyse durumu ciddiye almanızı ve öncelikle sağlık kontrollerinizi ihmal etmemenizi öneririm. Mart ayı Tavşan ayıdır. Tavşanlar üzülmesin, aşağıda onların yüzünü güldürecek “aşk çiçekleri” var. Aralık ayı boyunca, Öküz sembolü taşımayı unutmayın yetir ki…J

Tavşan yılları;  1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011…

TavşanlaFareolumsuz bir enerji oluştursa da aşk çiçeği dediğimiz etkiyi oluşturan Keçive Domuzdansonra Tavşanda bu etkiden faydalanır. Doğum tablonuzun yılında veya gününde Keçi Domuz Tavşan varsa Fare, sizin aşk çiçeğiniz demektir. Bu da sizin Aralık ayı boyunca daha romantik etkilere sahip olacağınız, diğer insanlar tarafından daha kolay fark edilebileceğiniz olumlu bir etki demektir. Çekiciliğiniz ve karizmanızın artacağı bir süreçtir bu.

Aşağıdaki yıllardan birinde doğduysanız bu enerjiden partnerinizle romantik zamanlar geçirmek üzere faydalanabilir, buna uygun olarak program yapabilirsiniz.

Keçi yılları : 1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015

Domuz yılları : 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007

Tavşan yılları : 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011

(**Doğum Yılınıza Göre Çin Astrolojisinde Karşılık Gelen Hayvanınızı Bulmak İçin Tıklayınız**)

Çin metafiziğinin bir diğer güzel unsuru ise “koruyucu melekler” dediğimiz yardımcı enerjiler. Elbette ki kişisel tablonuzun incelenmesiyle çok daha fazla ve derin bilgiler verilebilir. Bu yazımda ancak şu kadarını söylemek mümkündür ki, sonu 6 ve 9 ile biten senelerde doğanların Aralık ayı boyunca  “koruyucu melekleri” iş başında J 5 Ocak tarihine kadar devam edecek olan bu etkiden faydalanmak için oldukça destek görecekleri ve işlerinin rast gideceği bir süreçte olacaklar.

Aralık 2015 doğumlu bebeklerin “koruyucu melekleri” ay hanesinde, bu ne demektir derseniz, onların anne-babaları koruyucu melekleridir diyoruz.

2016 yılının Aralık ayında, Fare Yang su elementine eşlik eden diğer element Yang Metaldir.()Yang Metal elementi Çin metafiziğinde büyük ve ağır silahlara, kılıçlara benzetilir. Bu günde doğanlar, şövalye ruhlu, adalet duyguları gelişmiş, içlerinde birer kahraman barındıran, güvenilir insanlardır.

Metal bedenimizde akciğerleri, burnumuzu, dişleri, cildimizi, kolon ve göbek bölgelerimizi temsil ettiğinden, kaderin dört sütunu tablonuzda bir zıtlık varsa bu saydığım organlarınızın birinde veya bir kaçında sorun yaşayabilirsiniz. Lütfen sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Örneğin, John F. Kennedy, Amy Grant, Bruce Lee, Kraliçe Elizabeth, Münir Nurettin Selçuk, Çağan Irmak gibi ünlüler Yang Metal insanlarıdır.

2016 Aralık ayının elementleri olan su ve metal birbirlerini destekler niteliktedir. Metal, suyu oluşturan bir element olması nedeniyle Çin metafiziğinde bu ay suyun doğumu olarak yorumlanır.  Bu etkilerden dolayı, Metal elementi arınma, muğlak konularda netlik kazanma, organizasyon gerektiren işler, açıklık, dönüştürme, disiplin, bir düzene oturtulması gereken durumlar, detaylar, analiz gerektiren konularda daha net bir bakış açısı kazanma ve sakinlik getirebilir bizlere. Metal elementinin bu ayda Yang enerjide olması ise bu konularda her zamankinden daha faal olarak yukarıda saymış olduğum enerjileri kullanabilme potansiyeli taşıdığımızı gösterebilir.

ARALIK AYININ FENG SHUI ETKİLERİ

2016 yılı Aralık ayında Merkezde 1 yıldızımız var. Uzak bereket ve başarı demektir bunun anlamı. Evlerimizin ve iş yerlerimizin merkezi çoğunlukla ders çalışmak vs için uygun olmadığından pek değerlendirilecek bir yıldız gibi görünmüyor. Sizin bu alanınız uygunsa bir pagoda koyabilirsiniz bu alana.

Kuzeybatıda 2 yıldızının olduğu yere 6’lı metal para koyuyoruz, 2 yıldızı hastalık enerjisi taşır.  

Batıda zaten yıldan dolayı 4 vardı bir de Aralık ayı itibariyle 3 yıldızı geldi ki her iki yıldıza da çözüm olarak kırmızı objeler kullanıyoruz. Kırmızı bir yastık, örtü, kırmızı bir mum vs. koyabilirsiniz bu alana. Kadın kadına sohbetler için uygun bir alan değil, konuşmalarınız tartışmalara dönüşebilir. Bu alanı aktif olarak kullanmamanızı öneririm.

Kuzeydoğuda yıldan dolayı 5 yıldızımız vardı ve çözüm olarak metal rüzgar çanı kullanmıştık, bu ay metal rüzgar çanının yanına bir de kırmızı obje koyuyoruz çünkü 4 var bu alanda.

5 yıldızımız bu ay Güneyde, 5 bizim en çok tedbir almamız gereken bir yıldız olduğundan bu ay boyunca Güneye metal rüzgar çanı koyuyoruz. 5 biliyorsunuz, kaza-bela- sıkıntı demektir.

Güneybatı’da ay boyunca 7 yıldızı var. Buraya 3 dal bambu koymak çözüm olacaktır.

Kuzey’de 7 yıldızının yanına 6 geldi, bu da burada bulunan negatif enerjiyi daha da güçlendirecek demektir, yasal sorunlar yaşamamak için bu alana durgun su koyabilirsiniz.

En güzel enerjimiz bu ay Doğu ve Güneydoğu’da. Doğu da yıldan dolayı 9 varken bu ay yanına bir de 8 geldi ki…şahane bir şey oldu...bu alana hareketli objeler, akvaryum gibi şeyler koyarak bu alanın enerjisini aktive edebilirsiniz. Bolluk ve bereket getirecektir size. Hele ki evinizin sürekli kullandığınız oturma odası veya giriş gibi sürekli aktif kullandığınız bir yere geldiyse bu enerji daha da güzel demektir.

Güneydoğu’da ise yıldan dolayı 1 varken yanına bu ay itibariyle 9 geldi. Bu alanı da aktive ederseniz, oldukça olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki ayın tablosundan da bu anlattıklarımı daha net olarak görebilir ve faydalanabilirsiniz.

5 Ocak itibariyle öküz ayı başlayacak. Bu tarihe kadar Aralık ayının etkileri geçerlidir.

Sevgi ve ışıkla...

Asu Sevil PAKDİL