AYIN DEĞERLENDİRMESİ

~·~

KUANTUMCANLAR BİREYSEL GELİŞİM MERKEZİ

 

Ana Sayfa    Hizmetlerimiz    Ürünler    Medyadan    İletişim

Enerji

Kuantum

Feng Shui

Akrofonoloji

Renkler

Taşlar

Reiki

Çin Astrolojisi

EYLÜL'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

AĞUSTOS'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

TEMMUZ'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

HAZİRAN'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

MAYIS'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

NİSAN'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

MART'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

ŞUBAT'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

OCAK'17 AYI DEĞERLENDİRMESİ

ARALIK'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

KASIM'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

EKİM'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

EYLÜL'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

AĞUSTOS'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

 

2017-EKİM- YANG METAL-

KÖPEK YANG TOPRAK AYI

Eylül-Horoz ayını uğurlamaya bugünle birlikte sadece 2 gün kaldı. Ayın sekizi itibariyle Köpek ayına gireceğiz. Köpek Yang Toprak enerjisi taşırken üzerinde gök hanesinde  Yang Metal bulunuyor. Yönlerden de Kuzeybatı ile ifade ediliyor. Toprak ve metal uyumu biz insanları, doğayı ve ekonomiyi  nasıl etkileyecek bakalım…

Çin Takvimi ya da başka bir söylemle çiftçi takvimi elementler takvimidir. Bizim Maarif Takvimimizle benzer yanları çoktur. Bu takvimde her şey beş elementin birbirleriyle uyumu ve zıtlığının etkileri üzerinden anlam bulur. 5 elementimiz Ağaç, Ateş, Toprak, Metal ve Su’dur. Bu elementler Yin ve Yang özellikler taşımasına göre etkileri ve gücü değişir. Çin takvimini okumayı öğrendiğimizde doğanın kendine has bir düzeninin ve döngüsünün olduğunu da idrak ederiz. Biz insanlar da doğanın bir parçası olarak bu düzen ve döngüye dahilizdir.

 

Sonbaharın son ayıdır Köpek, aynı zamanda kışa geçiştir. Eylül başlarında bir an yakan güneş biraz sonra tatlı bir serinliğe bırakıyordu yerini. Oysa ki şimdilerde hissedilir derecede havaların soğuması ve yağışların başlamasıyla da Köpek ayı kendini hissettirmeye başladı bile. Çin takviminde 8 Ekim-23 Ekim tarihleri arasındaki dönemi “soğuk çiğ” olarak tanımlarken, 23 Ekim-8 Kasım arasına da “ayaz inmesi” olarak tanımlamışlar. Bu ayda artık uyandığımız her sabahta serinliği hatta soğukları daha çok hissedeceğimiz bir zaman dilimindeyiz. Kışa geçiş sürecidir bu ay çünkü…

Neşe, keyif, haz, mutluluk gibi pozitif duyguların yanısıra ekonomide canlılık anlamına da gelen ateş elementinin artık izi tozu bile yok. Ne açık ne gizli element olarak artık ateşten eser kalmadı. 2017 yılının gök hanesinde birYin Ateş var fakat bu kadar toprak ve metal elementinin baskın olduğu bir dönemde onun da kimseye pek hayrı dokunacak gibi değil. Bu ay metal güçlü ancak metalde suyun annesi olduğu için ilk 15 günlük sürecinden sonra gücünü kaybetmeye başlayacak zira kış mevsimine geçiş ayı Köpek ayı dedik, metalde suyu doğuracak.

Metal duygularımızdan hüzünle ifade bulur demiştik geçen ayki yazımda da, su da korkularımızı ifade eder. Üzüntünün, hüznün arkasından korkuların gelmesi, elementlerin insanlar üzerinde ve ekonomide nasıl bir etkisi olacağını apaçık gösteriyor. Metalin bu kadar güçlü olması dengeden çıkması anlamına gelir ki, doğum haritalarında böyle bir etki taşıyanlar özellikle bu ay omurga ve eklemleriyle ilgili sağlık sorunları yaşayabilirler. Metali zayıflatmak ve dengeye getirmek için Omega 3 kullanmalarını öneriyoruz. Dengeden çıkmış metalin bir başka yan etkisi ise, şövalye ruhlu metal insanlarının durumdan vazife çıkararak başlarına iş alacakları, sıkıntı yaratacakları durumlar olabilir.

Metalin suyu doğurması demek, aynı zamanda ateş elementinin de ölmesi anlamına gelir. Elementler de tıpkı biz insanlar gibi anne rahmine düşmekle mezara girmek arasındaki süreci yaşarlar. Bu sebepledir ki Ekim de ateş elementi mezara girer. Ağustos ayındaki Maymun suyun annesi diye yazmıştım hatırlarsanız, anne rahmine düşen su artık Kasım da Domuz Yin Su ayında doğmaya hazır hale gelecek. Ve ateş toprak elementi içinde doğacağı vakte kadar sürecini tamamlayacak. Bu nedenle artık ortalıkta ateş elementi görünmez.

Artık ateş elementinin olmaması, Metal elementinin dengeden çıkmış olması ve toprak elementinin de etkilerini gözönüne aldığımızda önümüzdeki süreçte ülkemiz ve dünya ekonomisi için pek parlak bir sürecin olmadığını görüyoruz. Piyasa performans değerlendirmelerine bakıldığında piyasalarda yaşanan bütün çalkantıların, borsadaki düşüşlerin hep yılın ikinci yarısında Ağustos’tan Ekim’e kadar olan sürede gerçekleştiği görülmüştür. Bahsedilen süredeki etkin olan elementlere baktığımızda yılın ikinci yarısında Sonbahar ve Kış mevsimi bulunduğundan ve sonbaharın hüzün, üzüntü getiren metal elementi hemen arkasından da kışın da korku getiren su elementi olmasındandır. Ekim ayı Sonbaharın bitişi ve kışın başlangıcı olduğu için korku Ekim ayında yoğunlaşmaktadır.

Bu ay Yang Metale eşlik eden bir Köpek Yang Toprak elementimiz var. Diğer bütün elementler bir Yin bir de Yang enerjide olmak üzere iki defa varolurken, toprak elementi yıl içinde dört kez karşımıza çıkar. İki Yin iki de Yang enerjilerde. Bu ay da Köpek ayında toprak Yang enerjide. Yang Toprak insanlar, sağlam karakterli, güvenilir insanlardır. İnsanı anlamaya ve empatiye en yakın elementtir toprak, merhametli ve anlayışlı insanlardır toprak insanları. Bir annenin evladına duyduğu sevgi gibi koşulsuz sever ve affedicidir. Hoşgörüsü yüksektir. Yaratıcılık özellikleri ve kendilerini ifade yetenekleri güçlüdür. Tüm bu özellikler de kişiye elbette özgüven, potansiyelini gerçekleştirme, dingin bir ruh hali ve yaşama sevinci verecektir. Bu kadar güzel özellikleri olan Toprak, dengedeyse bu özellikleri barındırabilir. Dengeden çıkmış bir toprak ne demektir derseniz, deprem demektir. Hem fiziki dünyada hem de insanın iç dünyasında deprem etkisi yaratır dengeden çıkmış bir toprak. Bu deprem kişilerin hayatlarına nasıl yansır; otoriter, bencil, sabit fikirli, değişime açık olmama, kibir, eleştiriye tahammülsüzlük, muhafaza etmeyi abartarak marjinal fikirlere kayma, din adına yapılan bireysel ve toplu terör eylemlerinde işte bu uçlara kaymış elementlerin etkilerini görebiliriz.  Bütün bunların yanısıra kilo almaya meyillidirler. Çünkü Yang Toprak “Dağ” demektir. Cüsseli, hacimli insanlardır.

Dengeden çıkmış bir toprak elementini “teslimiyetle ve çalışmakla” dengeye getirebiliriz. Toprak insanı “gönül” insanıdır ve insana hizmet ettikçe kendini bulur, bencillikten uzaklaşır, daha çok insanları anlamaya yönelir ve tüm bunlardan beslenir. Beslenmek deyince, gerçekten beslenmeyi abartabilir. Toprak, endişe demektir ve toprak insanları bu endişelerini yemek yiyerek gidermek isteyebilirler. Obez olmaya yatkınlığı buradan gelir. Fiziki beslenmenin dışında ruhsal beslenmelerle bunu dengeleyebilir. Meditasyon yapmak, reiki gibi şifa enerjileri ile çalışmak, yoga, ibadet etmek onlara iyi gelecektir.

Yıldaki Horoz birde üstüne Eylül’ün Horozayı olması nedeniyle Tavşanlar zor zamanlar yaşadılar. Çünkü Horozla Tavşan zıtlık içindeydi. Şimdi artık Köpek ayında Tavşanların  derin bir nefes alma zamanları. Çünkü Köpekle Tavşanuyum içinde olan hayvanlar.  Tavşan yıllarına aşağıdan bakabilirsiniz.

Tavşan Yılları:1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011

Tavşanlar biraz oh demişken Köpek  Ejderha zıtlığı yaşanacak. Doğum tablonuzda Ejderhanız varsa bu ay biraz zorlanabilirsiniz. Ay boyunca üzerinizde Tavşan objesi taşımanızı öneriyorum. Risk alacak her türlü şeyden uzak durmanız yerinde olacaktır. Her zıtlık kötüdür anlamına gelmez, önemli olan zıtlığı nasıl yönettiğinizdir. Bu nedenle profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Kendi doğum haritanızda neler olduğunu öğrenmek isterseniz bana iletişim adresinden ulaşabilirsiniz. Yıllara aşağıdan bakabilirsiniz.

Köpek Yılları :1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006

Ejderha Yılları : 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012

Çin astrolojisi hayvanların uyumundan ve zıtlığından söz eder diye her yazımda bahsediyorum. Bu uyum ve zıtlıkların dışında bir de “Cezalar” vardır. İşte bu cezalardan biri de Köpek ÖküzKeçiaylarında ve yıllarında oluşur. Buna “Toprak Cezası” denir. Doğum tablonuzda yılda veya günde bu saydığım hayvanlardan olanlar Ekim ayı boyunca dikkatli olmalılar. Özellikle dağcılık sporuyla ilgilenenlerin bu ay dağdan uzak kalmalarında fayda var. Trafik kurallarına elbette her zaman uymalıyız ve hepimiz uymalıyız fakat “Toprak Cezası” olanların özellikle tedbirli olmaları gerekir. Kanser hastalığı da toprak elementidir. Düzenli sağlık taramasından geçmeyi ihmal etmemek lazım. Toprak elementi organlarımızdan mide ve pankreasımızı işaret eder. Bu organlarıyla ilgili rahatsızlıkları olanların da daha dikkatli olmaları ve doktor kontrollerini ihmal etmemelerini öneriyorum.  Yıllara aşağıdan bakabilirsiniz.

Köpek Yılları :1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006

Öküz Yılları : 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009

Keçi Yılları: 1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015

KaplanAtKöpek bir araya geldiklerinde “üçlü uyum” oluştururlar. Doğum tablonuzda böyle bir oluşum varsa nasıl bir etki alacağınız en net şekilde ancak size özel bir çalışmayla ortaya çıkabilir. Çünkü bu üçlü uyum kulağa pozitif gelse de bazen “varolan” bir negatifliğin çoğalması, büyümesi gibi bir etkide yaratabiliyor.  Yılları aşağıda veriyorum, doğum yılınıza bakabilirsiniz.

Kaplan Yılları :1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010

At Yılları : 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002,2014

Köpek Yılları :1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006

Çin astrolojisindeki bir başka önemli unsur da “Koruyucu Melek” enerjisidir fakat Köpek ve Ejderha’nın ne yazık ki koruyucu melekleri yoktur.

Doğum tablonuzda KaplanAtKöpek  varsa Köpek sizin sanat yıldızınızdır. Bu ay sanatsal faaliyetlerin içinde bulunmanız için son derece uygun zamanlardasınız. Tam da tiyatrolar yeni sezonlarına başlamışken, konserler, vizyona giren yeni filmler soğuk havalarda en güzel alternatifler oluşturuyor.

Doğum gününüz ya da yılınızda Yang Ağaç veya Yin Ağaç varsa Köpekayı sizin için “para, birikim, kazanç” demektir. Parayla ilgili işlerinizin olumlu sonuçlanacağı, bolluk bereket içinde olacağınız, kazançlı bir ay sizi bekliyor demektir.

Doğum yılınızda Yang Metalve Köpek varsa Çin astrolojisinde “Fai Kong” dediğimiz enerjiniz var demektir. Doğum tablolarında Fai Kong olanlar önsezileri güçlü insanlardır. Bunlardan başarılı sporcular ya da metafizik alanda başarılı isimler çıkar.

FENG SHUI ETKİLERİ

Bu ayın Feng Shui enerjilerine baktığımızda; Merkeze 9 geliyor. Yıldan gelen 1 yıldızımız vardı merkezde. Bu durum su ve ateş zıtlığı yaratacak demektir. Evinizin ve işyerinizin merkezinde mutfak gibi su ve ateş elementinin birlikte kullanıldığı yerlerde suyla ilgili arızalar, boruların patlaması, buzdolabı, fırın vs. gibi ateş elementiyle ilgili araç gereçlerde arızalar, yangın riskleri olabilir. Öncelikle tedbirinizi alın, bozuk araç gerecinizi ya tamir ettirin ya da atın. Bu ay size sıkıntı yaratabilir bunlar.

Evinizin oturma odası, salon veya çalışma odası gibi yerlerine denk geliyorsa bu enerjiler, 9 geleceğin bereketi demektir. 9 yıldızımızın enerjisi oldukça güzeldir ve faydalanılması gerekir, yeni başlangıçlar yapmak için uygun bir alandır. Bir proje üzerinde çalışıyorsanız bu alan son derece uygundur. İşinizle ilgili stratejiler geliştirmek ve satış, reklam vb. konular üzerine çalışabileceğiniz bir alandır. Bebek isteyen çiftler, mutlu bir ilişki isteyen kişiler içinde verimli bir alan. Bu alanda kırmızıyı özgürce ve bolca kullanabiliriz. Şömineniz varsa havalarda hazır soğumuşken yakın mutlaka hiç olmazsa mumlar yakarak ateş elementini aktive edebilirsiniz.

Kuzeybatı’da yıldan gelen 2 yıldızının üzerine bu ay 1 geliyor. Evinizin ya da işyerinizin aktif kullanımına uygun bir alansa burası, 2 için bulunduğumuz 6 metal paranın yanısıra 1 yıldızını desteklemek için metal objeler, küçük şelaleler, akvaryumlar, kristaller bulundurabiliriz. Evinizde öğrenciniz varsa bu alan ders çalışmak için son derece uygundur. Akademik çalışmalar, kitap yazanlar, sınava girecek olanlar vb. konularda başarılı olmak için bu alanın enerjisinden faydalanabilirsiniz. Siyah renkli objeler de su elementini destekler. Metal için de beyaz ve gri renkleri kullanabilirsiniz.

Bu ay Batı’da 2 var. Hastalık enerjisi taşır bu yıldız. Bu alana yıldan gelen bir 3 yıldızımız var. 3 yıldızı için kullandığımız kırmızıları bu ay kullanmıyoruz bu alanda, çünkü 2 yıldızının etkisini artırır. Kırmızıları bu ay için kaldırıyoruz. Metal objeler kullanıyoruz bu ay burada ve bolca da gri ve gümüş renkler ve tonlarını kullanıyoruz.

Kuzeydoğu’da 3 yıldızımız var. Hem de 4’ün üzerine gelmiş ki etkisini çifte katlamış, çünkü her iki yıldız da ağaç elementidir. Bu alan için de çözüm önerimiz bolca kırmızı renkli objeler kullanmak.

Güney’de yıldan gelen 5’in üzerine 4 gelmiş. Yeşil bitkiler ve yeşil renkli objeler kullanıyoruz bu alanda.

Kuzey’de yılın enerjisi 6’nın üzerine 5 gelmiş. Bu alanda da bolca yeşil bitkiler kullanabiliriz. Yeşil renkli objeler de koyabilirsiniz bu alana.

Güneydoğu’da yılın enerjisi 7, üzerine 6 gelmiş. Her ikisi de metal elementine ait enerjiler. Şeffaf bir vazo içinde 3 bambu dalı bulundurabiliriz bu alanda.

Doğu’da 8 yıldızının üzerine 7 gelmiş ki, bu alanda da çözüm önerimiz 3 bambu dalı ve bol yeşil bitki.

Nihayet güzel enerjili bir alanımız var. Doğu’da 9 varmış, üzerine bu ay 8 gelmiş, çok şükür... :))

Bolluk-bereket ve para enerjisinin bulunduğu bu alanı aktive etmek için bolca kırmızı kullanabilirsiniz.

Sonbaharın bu son ayında, kış kapıdayken, dünyanın yalnızca bizim olmadığı bilinciyle, hayvan dostlarımızı unutmadan, onlara kalbimizi ve mümkünse yuvalarımızı açarak veya bu sevgili dostlara gönüllü olarak bakan insanlara destek olarak geçirmenin hazzını tüm sevgi dolu kalplerin yaşamasını diliyorum...

Sevgi ve ışıkla...

Asu Sevil PAKDİL