AYIN DEĞERLENDİRMESİ

~·~

KUANTUMCANLAR BİREYSEL GELİŞİM MERKEZİ

 

Ana Sayfa    Hizmetlerimiz    Ürünler    Medyadan    İletişim

Enerji

Kuantum

Feng Shui

Akrofonoloji

Renkler

Taşlar

Reiki

Çin Astrolojisi

AĞUSTOS'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

TEMMUZ'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

HAZİRAN'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

MAYIS'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

NİSAN'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

MART'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

ŞUBAT'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

OCAK'17 AYI DEĞERLENDİRMESİ

ARALIK'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

KASIM'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

EKİM'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

EYLÜL'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

AĞUSTOS'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

 

EYLÜL 2017

YİN TOPRAK - HOROZ  (YİN METAL) AYI

7 Eylül itibariyle Horoz  ayına girdik. 2017 yılının da bir Horozyılı olduğunu düşünürsek, tüm enerjilerin ikiyle çarpılıp çoğaldığı bir ay olacak bu ay. Nelermiş bunlar bir bakalım…

Bütün elementlerin kendilerine has taşıdıkları enerjiler vardır. Horozyin metal elementinin enerjisini taşır, metal elementi ise, duygularımızdan hüznü temsil eder, yönlerden batının elementidir ve bedenimizde ise kalın bağırsaklar ve solunum organlarımızın temsilcisidir. Ve tabi, mevsimlerden de sonbaharın elementidir. Renklerden ise beyaz, gri ve gümüş tonlarıdır. Sonbahar olur da hüzün olmaz mı hiç, hüzün hiçbir mevsime sonbahar kadar yakışamazdı sanki… Sarıların, kahverengilerin, kızılların mevsimi sonbahar…

Rahmet ve saygıyla andığım usta şair Atilla İlhan ne güzel anlatmış hüznü ve sonbaharı dizelerinde;

Dikenin kalbime battığı bir sonbahar günüdür. Sen elini bulutların içinde gezdirirsin, bulutlar senin gözlerinin üstünde yürürler.

Oysa ben akşam olmuşum, yapraklarım dökülüyor usul usul, adım sonbahar.

Onu neden sevdiğimi bir türlü anlamıyor. Ağzı temmuz sıcağı, bakışları sonbahar.

Kül mavinin yanına sarı gelirse sonbahar, sen benim yanıma gelirsen kıyamet olur…

Hüzün ayı olması sebebiyledir ki sonbahar aynı zamanda romantik de bir aydır. Hüzün ve romantizm demişken şiirsiz olmazdı bu ayın yazısı. Doğanın günden güne değişen manzarası, sararan, rüzgarda uçuşan yapraklar insana çok şey anlatır. Hayatın bir ritmi ve doğası olduğunu daha çok anlarız. Tutunduğumuz ve bitmeyecek sandığımız, bizim sandığımız şeylerin elimizden uçup gidebileceğini, ömrümüzün ve her şeyin bitebileceğini daha çok ruhsal boyutta idrak ederiz. Bu ayrılık, bırakmak, terk etmek, terk edilmek gibi duygular bizi tekamül yolumuzda olgunlaştırır da... Değişim ve dönüşüm hayatın en kalıcı ve değişmez doğal özelliği… Sonbahar, ölümü hatırlatır insanoğluna. Dalından düşen sararmış bir yaprak gördüğümüzde vakti gelince kara toprağa düşeceğimizi her zamankinden daha fazla hatırlarız. “Her şeyin fani” oluşunu idrak ettiğimiz an’ların toplamı çoğalır sanki.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Sonbahar mevsimine geçiş yaptık, sonbaharın ikinci ayındayız ve de sonbahar etkilerinin en güçlü göründüğü bir aydayız. Bütün mevsimlerde hep böyledir, mevsimler önce varlığını hissettirir sonraki ay en güçlü seviyesine ulaşır ve sonra inişe geçer bir sonraki mevsimin etkilerini almaya başlar; doğanın seyri bu şekildedir. Bundan dolayı da metaller çok güçlü bu ay, çünkü sonbaharın en güçlü ayındayız…

Metalin bu kadar güçlü olması hayatımızı nasıl etkileyecek, olumlu ve olumsuz etkilere birlikte bir göz atalım; İlk farkında olmamız gereken konu, metalin bu kadar güçlendiği bir zamanda toprağın zayıf olacağı olmalı. Çünkü bir element bir diğerini doğururken zayıflar, güç kaybeder. Toprak metalin annesi olması sebebiyle hem onu doğururken hem de metalin varlığını devam ettirmesini sağlarken güç kaybeder. Üstelik toprağı oluşturacak ateş elementi sadece yılın enerjisinde var bu ay hiç yok. Toprağın bu kadar zayıflaması insan bedeninde psikolojik düzeyde, korkuların, endişelerin artmasına sebep olurken depresyonla birlikte olumsuz duygular ortaya çıkabilir. Bedenimizde ise Mide, sindirim sistemimiz ve kaslarımız üzerinde hastalıklara neden olacak etkiler oluşabilir. Bu konuda var olan hastalıkları daha aktif hale getirebilir. Toprak duygularımızdan düşünce ve meditasyonla temsil edilir.

Toprağın bu kadar zayıf olması nedeniyle yukarıda saydığım etkilerin dışında konsantrasyon zayıflığı yaşayabilir bazı insanlar, hafıza ile ilgili rahatsızlıkların da (Alzheimer) ilerlemesine neden olabilir. Bu olumsuz etkilerden arınabilmek için doğayla başbaşa kalacağımız, meditasyon, yoga, dua ve ibadetle ruhumuzu besleyeceğimiz zaman dilimleri ayırmalıyız kendimize.

Doğa üzerindeki etkisi ise, toprak zayıf olduğunda su gibi akar gider, üzerinde hiçbir şeyi tutamaz. Bu da bizi heyelanlar, doğal afetler, yoğun yağışların sele dönüşmesi konusunda uyarırken, yol aynı zamanda trafik demektir ve trafik kazaları konusunda da oldukça dikkatli olmamız gerektiğini hatırlatır.

Bu yıl bir Yin ateşHorozYin metal yılı. Yılda olan ateş elementi, yılın yarısından sonra gittikçe zayıflıyor, Haziran ve Temmuzda görülen ateş elementi artık hiç ortalıkta görünmüyor. Metal, toprak ve su elementlerinin varlıklarını göstermeye başladıklarını görüyoruz. Yılın ilk yarısı Yang enerjilerin daha güçlü olduğu zaman dilimiydi, ikinci yarıda ise yılın Yin dönemi güçleniyor. Günlerin gittikçe kısalması, yaz dönemine göre daha erken karanlığın çökmesi, havaların soğuması, yağışların başlaması, gökyüzünde ayı daha çok seyretmemiz bile Yin enerjilerin aktif olduğu dönemi gösterir. Çünkü Ay da bir Yin enerjidir.

Metal elementinin Sonbahar mevsimine ait oluşu, akciğerlerimizi, kalın bağırsaklarımızı, beyaz, gri, gümüş tonlarını temsil etmesinin hayatın döngüsü içinde elbette çok anlamlı bir yeri var. Yaprakların ağaçları terk etmesi, toprağa karışıp tekrar doğaya hayat vermesi, hasat mevsimi olması, son derece anlamlı ve önemli. Öte yandan vücudumuzda kalınbağırsaklarımızı temsil etmesine gelirsek, kalın bağırsaklarımız yediklerimizin atıklarının vücudun boşaltım sistemi içinde değerlendirildiği yerdir. Yani yediklerimiz ve hazmettiklerimiz bize hayat verir. Zamanı gelince vücudumuz nasıl ki biliyorsa “atması gerekenleri”, bizlerde hem ruhsal boyutta hem de fiziki dünyada “fazlalıklardan arınmalıyız”. Bu ay tam da bu işlerin ayıdır. Hazımsız olduğumuz konular varsa onları halletmek üzere çalışabilir, profesyonel bir yardım alabiliriz. Fazla ve gereksiz eşya da insanın enerjisini bozar, bütün bunları gözden geçirmek için çok uygun zamanlardayız.

Enerjinizi aşağı çeken, sizi olumsuz olarak etkileyen insan ilişkilerinde de bu arınmayı yapabilirsiniz. Bir insanı hayatınızdan çıkarmanız gerekiyorsa tam zamanıdır. Hiçbir şeyi hayatınızda ve peşiniz sıra sürüklemeyin.

Affetmeniz gerekenleri affedin. Öncelikle kendinizi affederek başlayın buna. Hatalarınızı, günahlarınızı, ertelediklerinizi, kaybettiklerinizi, aşklarınızı, ayrılıklarınızı, vedalarınızı, geçmişinizi… affedemem dediğiniz ne varsa hepsini affedin ve arının sizde ağırlık yapan, blokaj oluşturan tüm negatif enerjilerden. Hafifleyin ve arının tam zamanı çünkü... kışa tertemiz bir enerjiyle girin. Önümüzdeki ayın yarısından sonra kışın enerjilerini daha çok hissedeceğiz çünkü.

Sonra küs olduğunuz kimseler varsa barışın ve yine öncelikle kendinizle barışın. Biraz göbeğiniz olabilir, saçlarınız biraz dökülmüş hatta kel olabilirsiniz, kaşınız-gözünüz filanca artiste benzemiyor olabilir. Kimseye benzemek zorunda değilsiniz.

Siz kendinizce zaten çok güzelsiniz. Böyle saçma sapan şeylerden bedeninize küstüyseniz barışın. Tekamül etmek üzere dünyaya gelmiş bir ruhsal varlık olduğunuzu belki çok geç fark ettiniz. Şimdiye kadar tüm zamanlarınızı ziyan ettiniz. Olsun kalan ömrünüz fikrinizle-zikrinizle bütünlük içinde yürümeniz için yeterli…yeter ki niyet edin. Ama öncelikle kendinizi affedin ve kendinizle barışın. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve sevin.

Sonra sadece sizin gibi düşünenleri değil, sizin gibi düşünmeyen, düş dünyası sizinkinden farklı olanları da, dili-dini-cinsiyeti-ırkı-etnik kökeni ne olduğunun önemi olmadan önce kalbinizde sonra zihninizde ve de sonra dünyanızda barışın herkesle ve her şeyle…

Ve de şükredin. Daha çok her zamankinden daha çok şükredin. Şükretmek enerjinizi çok yükseltecektir. Ruhunuza da bedeninize de şifa olacaktır. Şükretmek sizi arındıracaktır.

Bu ay Sonbaharın en güçlü olduğu ay olması sebebiyle yazımı bir Kuantum Düşünce Teknikleri Uygulayıcısı ve Feng Shui uzmanı olarak ikisini ortak bir paydada buluşturup yazmak istedim.

Her ay iki elementle ifade bulur. Gök hanesinde bu ay Yin Toprakvar, aşağıda HorozYin Metal. Çin metafiziği, elementlerin birbirleri ile uyumundan ve zıtlığından söz eder. Bu ay Toprak ve Metal elementleri birbirleri ile uyumlu bir döngüde karşımıza çıkıyor. Zira Toprak metali doğurur yani metalin annesi konumundadır. Aralarında besleyici ve olumlu bir enerji olması elbette ki bazı alanlara oldukça olumlu yansıyacak. Yin Toprak, oldukça güzel enerjilere sahip bir elementtir. Entelektüel, huzurlu, üretken, sanatçı ruhlu, kibar, ve nazik, empati yetenekleri oldukça gelişmiş insanlardır.

Yer hanesindeki Horoz’un durumu ise biraz farklı, şöyle ki, Çin metafiziğinde dört tane hayvan vardır ki kendisini gördüğünde “Kendine Ceza” dediğimiz durumu yaratır. İşte bunlardan birisi de Horoz’dur. Yılda olan Horoz, bu ayın Horozu ve bu ay içindeki Horozenerjisi taşıyan günler, saatler bir araya geldiğinde Gök hanesindeki olumlu Yin Toprak enerjisinden aldığı destekle güçlenen metali, Horoz insanlarının kendilerini zora sokacak oluşumlar içinde olmalarının mümkün olduğunu gösteriyor bize. Bu “Kendine Ceza” dediğimiz durum iş yerinde angarya işlerin kendisine yıkılması gibi basit ve ucuz atlatacağı bir durum olabilirken daha ağır sonuçları olan durumlar da olabilir. Yin metal bıçak, çakı, jilet, silah, kurşun gibi enerjilerdir. Horoz-Horoz çatışması olanların Yin Toprak gibi sabırlı olan insanların ve kimsenin sabrını zorlamamaları ve bundan her türlü zararlı çıkabileceklerini öngörebiliriz. Horoz yılında ve ayında doğduysanız bu etkiye karşı dikkatli olmalısınız. Ve bu olumsuz etkiyi zayıflatabilmek için üzerinizde bir Ejderha objesi taşımalısınız. Horoz yılları aşağıda verilmiştir. Eylül ayı Horoz ayıdır. (7-8 Eylül- 7-8 Ekim arası doğanlar)

Horoz Yılları; 1933-1945-1957-1981-1993-2005

Tavşan :1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011

Yukarıda Tavşan yıllarını da önceden yazdım. Şimdi Horoz’un zıtlık içinde bulunduğu Tavşan’la olan ilişkisinden söz edeceğim. Çin metafiziği aynı Batı Astrolojisi gibi 12 ayı 12 hayvanla sembolize eder. Ve bu hayvanların birbirleri ile uyumundan ve zıtlığından ve bunların insanlar üzerindeki etkilerinden söz eder. Bu ayın Hayvanı olan Horoz  Yin Metal, Tavşan  Yin Ağaç’la zıtlık içindedir. Yukarıda belirtmiş olduğum Tavşanyıllarından birinde doğduysanız ve de Tavşanayında-gününde-saatinde doğduysanız bu zıtlığın etkisindesiniz demektir. Metal ve Ağacın zıtlığını az buçuk tahmin edebilirsiniz. Metal akciğerlerimiz, kalınbağırsaklarımızı temsil ediyordu, ağaç elementi ise özellikle yin ağaç, ince kemiklerimizi, parmaklarımızı ve karaciğerimizi temsil eder. Eğer Tavşan  yılında, ayında, gününde, saatinde bunlardan birinde doğduysanız ay ve yıl boyunca üzerinizden, arabanızdan, çalışma masanızdan Ejderha objenizi ayırmayın derim. Yaralanmalara, düşmelere ve kazalara karşı da dikkatli olun, tedbirli davranın.

Ve hatta oluşacak bu zıtlığı bir nebze de olsa rahatlatmak ve enerjiyi boşaltmak için sevgili hocam büyük üstad Raymond Lo’nun bizlere önerdiği gibi kadınların yüksek topuklu ayakkabı giymelerini önerebiliriz.

 

Siz kendinizi yorun, yüksek topuklularla yorulun ki Horoz sizi yormasın !  :)

 

 

Biraz da olumlu etkilerden bahsedelim. Eğer ki Maymun , Fare, Ejderha yılları ve günlerinden birinde doğmuşsanız Horoz  sizin “Aşk Çiçeği” nizdir. Romantik ve güzel zamanlar geçireceğiniz etkiler mevcut hayatınızda demektir. Bu ille de hayatınızdaki doğru insanı bulduğunuz anlamına gelmez, hormonlarınızla hareket etmeyin derim.

MaymunYılları     : 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004

FareYılları             : 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008

EjderhaYılları       : 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012

 

Yang Ateş ve Yin Ateş yılında ya da gününde doğmuşsanız  Horozsizin “Koruyucu Meleğinizdir” Koruyucu Melek enerjisi oldukça pozitif ve diğer insanların yardımlarını ve desteklerini görebileceğiniz bir zaman dilimi armağan eder size. Ayrıca bu yıl doğan ve doğacak olan bebekler de bu “Koruyucu Melek” enerjisinden ömür boyu faydalanacaklar. Doğuştan şanslı bu bebekler.

HorozTavşanla  zıtlık enerjisi oluştururken Ejderha ile uyum içindedir. Eğer doğum tablonuzun yıl-ay-gün-saat herhangi bir yerinde Ejderha varsa bulunduğu yere göre anlamı değişen bir olumlu etki alıyorsunuz demektir. Kaderin dört sütunu çalışması ile bunlar net ifade edilebilir. Yazılarımda doğal olarak genel bilgilendirmeler yapabiliyorum. Siz de kendi doğum tablonuzu ve etkilerini merak ediyorsanız buradan bana ulaşabilirsiniz ve özel danışmanlık alabilirsiniz.

Doğum tablonuzda Yin Ateş ya da Yin Toprak varsa bu yıl ve bu ay sizin “Akademik Yıldızınız” var demektir. Metal elementi  ileri teknoloji ,endüstri sanayii, uzay ve astronomi, icatlar, bilimsel çalışmalar, enerji tıbbı diye de anılan alternatif iyileşme yolları dediğimiz alanları da kapsar. Bunlarla ilgili olarak yine icatlar, kitaplar, yayınlar çıkabilir. Uzayla ilgili çalışmalar da gündem oluşturabilir. Bu saydığım alanlar bu süreçte gelişmeye oldukça müsait. Bunun en güzel örneği, ileri teknoloji ürünü olarak Iphone 8’in Horoz yılı ve Horoz酉  ayında tanıtımının yapılmış olması elementler ve etkileri konusunda Çin metafiziğini doğrular nitelikte.

Çin Metafiziğinde bir de üçlü uyum dediğimiz uyumlar vardır. Yılan, Horoz, Öküz  bir araya geldiğinde “metal uyumu” oluştururlar. Bu uyum kişinin doğum tablosunun incelenmesi sonucu olumlu ya da olumsuz olarak yorumlanır. Kişinin doğum tablosunda bu uyumun görüldüğü yere göre anlamı ve önemi belirlenir. Her halükarda görüldüğü sütunda değişim ve gelişme getirir. Bu değişim ve gelişme, eğer ki kişi hastaysa hastalığının ilerlemesi şeklinde olabileceği gibi, olumlu ve güzel bir işinin ilerlemesi ve sonuçlanması şeklinde de olabilir.

BU AYIN FENG SHUI ETKİLERİ

Bu ayın en önemli özelliği var olan enerjilerin ikiye katlanması. İyi enerji alan yerler bu olumlu özelliğini artırırken, kötü enerjilerde ikiye katlanacak. Bu da bize son derece dikkatli olmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Merkezde yılın enerjisi 1 vardı, bir tane daha 1 geldi yanına. Evinizin ve iş yerinizin uygun bir alanına denk geliyorsa burası, akademik çalışmalar yapmak, sınavlara hazırlanmak, kitap yazmak için oldukça uygun bir enerji olan 1’den faydalanabilirsiniz. Metal objeler ve şelaleler gibi suyun hareketli kullanıldığı objeleri bu ay buranın olumlu enerjisini artırmak için bu alanda kullanabilirsiniz. Siyah, beyaz, gümüş tonları, gri renklerde tercih edilebilir.

Doğu’da 2023’e kadar olan zaman içinde en sevdiğimiz 8 yıldızımız var. Bir 8 daha geliyor bu ay üzerine. Bolluk ve bereketin ikiye katlanacağı güzel bir enerji demektir bu. Evinizin ve iş yerinizin aktif kullanacağınız bir alanına denk geliyorsa (tuvalet, banyo, yatak odası, kiler gibi bir alana denk gelmiyorsa) evinizin ortak kullanım alanlarından birinde ise, bu enerjiyi mutlaka aktif hale getirin. Ateş elementi kırmızı renkli her türlü objeyi kapsar. Kırmızı örtüler, mumlar, tütsüler, suyla ilgili yukarıda bahsettiğim hareketli objeleri de bu alanda kullanarak bereketinizi artırabilirsiniz. Bu alanda televizyonunuz varsa gün boyu açık tutmanızın da faydası olacaktır.

Kuzeybatı’da yıldan gelen 2 var, bir 2 daha geldi, hastalık enerjisini ikiye katladı. Evinizin ve iş yerinizin bu alanına denk gelen yerlerinde oldukça dikkatli olun. Hastalık enerjisi kazalara da sebep olabilir. 6’lı metal parayı bu alanda zaten bulunduruyorduk ilaveten bir 6’lı para daha asmıyoruz elbette metal ve su elementine dair objelerle bu enerjiyi zayıflatıyoruz. Ateş elementine dair hiçbir şeyi burada bulundurmayın, kırmızı renklerden burada uzak durun.

Kuzey’de 6-6 mevcut bu ay. Hukuksal sorunlar demektir bu enerji de. Bu alana 3 bambu dalı koyuyoruz çözüm olarak, bol yeşil bitki ve yeşil renkli objeler kullanabilirsiniz. Bu alanda bulunan 6-6 yıldızının enerjisini önemsemenizi öneriyorum. Patronunuzla ilişkilerinize dikkat edin, gözden kaçan veya yanlış yazılan bir evrak sizi ve iş yerinizi zora sokabilir. Her gün işinize geç gidiyorsanız, yanlış ve yavaş çalışıyorsanız şimdiye kadar sizi idare eden patronunuz sizi işten atabilir.

Kuzeydoğu’da ki 4-4 için çözüm önerimiz kırmızı renkli objeleri bu alanda bolca kullanabilirsiniz. 4 ‘ de kavga enerjisi taşır. Aynı zamanda cinsel enerjileri de barındırır.

Güney’de 5 var. Kaza, bela, sıkıntı demektir. Bu ay bu alandaki 5 ikiye katlandı. 5 için çözüm önerimiz metal rüzgar çanı. Bu alanda metal objeleri bolca kullanırken, bolca yeşil bitkiler kullanarak da buradaki enerjiyi zayıflatabilirsiniz. Burayı aktif bir alan olarak kullanmayın, aktif objeler bulundurmayın. Ailecek bu alanda oturmayın, sohbet etmeyin. Bu alanda deyim yerindeyse çivi bile çakmayın. Negatif enerjiyi aktive edersiniz.

Batı’da ki 3-3 yıldızları için de çözüm önerimiz kırmızı renkli objeler. Kavga ve hırsızlık enerjisi taşır 3 yıldızı. Evinizin, iş yerinizin giriş kapısına vs. denk geliyorsa kırmızı objelerle birlikte güvenlik tedbirleri almayı da ihmal etmeyin.

Güneybatı’da 7-7 var. Skandal enerjisi taşır 7 yıldızı. Çözüm önerisi olarak şeffaf bir vazoda 3 bambu dalı bulundurmaktır. Bol yeşil bitkileri bu alanda da bulundurabilirsiniz, uygun olur.

 Güneydoğu ise ikinci bereketli alanımız mevcut. Burada 9-9 yıldızlarımız var. 9 gelecek bereket demektir. Yeni bir proje üzerine çalışıyorsanız bu alanın enerjisi son derece uygundur buna. Bir sunum hazırlıyorsanız, mutlu bir olayın ilk adımını atıyorsanız, satış performansınızı artırmak üzerine çalışmalar yapıyorsanız ve de bebek sahibi olmak istiyorsanız bu alanı amacına uygun olarak kullanabilirsiniz. 9 yıldızının güzel enerjisini aktive etmek için kırmızı renkli objeler kullanabilirsiniz.

Mutlu ve keyifli sonbahar günleriniz olsun…

Sevgi ve ışıkla…

Asu Sevil PAKDİL