AYIN DEĞERLENDİRMESİ

~·~

KUANTUMCANLAR BİREYSEL GELİŞİM MERKEZİ

 

Ana Sayfa    Hizmetlerimiz    Ürünler    Medyadan    İletişim

Enerji

Kuantum

Feng Shui

Akrofonoloji

Renkler

Taşlar

Reiki

Çin Astrolojisi

ŞUBAT'17 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

OCAK'17 AYI DEĞERLENDİRMESİ

ARALIK'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

KASIM'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

EKİM'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

EYLÜL'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

AĞUSTOS'16 AYI DEĞERLENDİRMELERİ

2017 MART- YİN SU TAVŞAN AYI

Şubat ayı yazımda Mart-Tavşan ayının yılın en zıt/çatışmalı enerjilerini taşıdığından sözetmiştim. Takvimler 5 Mart tarihini gösterdiğinde Yin su Tavşan ayına gireceğiz. Eylül ayı da Horozayı olması nedeniyle bu yılın en zorlayıcı etkilerine sahip. Yıldaki HorozEylül ayındaki Horozlabirleşince “kendine ceza” dediğimiz bir enerji oluşturuyor. Zamanı geldiğinde bundan bahsedeceğim.

2017 yılının bizleri en çok zorlayacak 3 ayından birine girmemize çok az bir zaman kaldı. Hele ki doğum tablonuzda (yıl-ay-gün-saat) Tavşan varsa, bu türbülanstan en çok etkilenecek insanlardansınız demektir. Bu yılın Mart- Ekim ve Aralık ayları zorlu geçecek ayları. Aşağıda detayları ile anlatacağım.

Baharın gelişi her geçen gün kendini iyiden iyiye hissettiriyor. 5 Mart tarihi itibariyle gireceğimiz Tavşan ayında doğanın uyanıp canlandığını, ağaçların çiçeklendiğini göreceğiz fakat doğa ve insan birbirinden ayrı değildir. İnsanlar da kışın ağır etkilerinden yavaş yavaş sıyrılarak her geçen gün artan sıcaklığın da etkisiyle daha bir umut dolu ve pozitif olarak doğayla birlikte hareket eder. Kışın aldığımız kiloları verme telaşı başlar, evlerde temizlikler, badanalar hep bir yenilenmenin, temizlenmenin, arınmanın etkisiyle hayat bulur. Bu yıl biliyorsunuz Horozyılı ve Horozve Tavşanzıtlık/çatışma enerjisi taşıyorlar. Dolayısıyla Tavşanlariçin Mart ayı zorlayıcı etkiler taşıyor. Biz de bu süreci zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak bir arınma, yenilenme zamanı olarak değerlendirebilirsek, ruhumuzda ve hayatımızın her alanında bir bahar sevinci yaşayabiliriz. Ve en önemlisi de Horoz -Tavşan zıtlığının getireceği değişim enerjisini biz kendi irademizle olumlu yönde kullanmış oluruz. 

Çin metafiziği herşeyin 5 elementten oluştuğunu kabul eder. Ve bu 5 element Yin ve Yang özellikler taşır. Bu 5 elementin birbirleri ile uyumu veya zıtlık/çatışma enerjisi taşıması o yıla ve biz insanlara da doğum tarihi ve saatimize göre denk geldiği sütunda uyum veya çatışma enerjisi getirir. Bu bağlamda; Tavşan Yin Ağaç özellikleri taşıyan bir elementidir ve ağaç enerjisinin en güçlü temsilcisidir. Yin olması sebebiyle sistemde çayır-çimene, ağaç dallarına, sarmaşıklara, saksı bitkilerine, küçük otlara benzetilir. Buraya kadar her şey gayet güzelken bu yıl ve bu ay Tavşanlar için neden zorlu geçecek diyebilirsiniz, şöyle ki;

Tavşan (yin ağaç) ve Horoz (yin metal) zıtlık/çatışma enerjisi taşırlar. Bu zıtlık ve çatışma oldukça güçlü etkilere sahip bir enerjidir. Horoz , (yin metal) sistemde hançer, bıçak, makas, çakı, jilet vs. gibi küçük ama etkili kesici ve delici aletleri simgeler.

Tavşanda bedenimizde parmaklarımızı, küçük kemiklerimizi, boynumuz ve omurgamızı ifade eder. Sanırım şimdi ne demek istediğim daha anlaşılır hale geldi. Hançer, bıçak, makas, çakı, jilet vs. yani yin metalle yin ağacın zıtlığı bu etkilere açık olan insanlar üzerinde kazalara, yaralanmalara, “arkamdan vurdu” denilecek hançerlenmelere, suikast ve cinayetlere yol açabilir. Yin metal aynı zamanda “kurşun” da demektir. Silahlı suikast haberleri de gündem yaratabilir bu ay. Yin ağaç ve yin metal zıtlığı araba (trafik), makinalarla çalışanlar ve bıçakla iş görenleri, ameliyat yapan doktorları (cerrahlar-kasap vs.) iş kazaları konusunda da uyarmak gerekir.

Kaderin dört sütunu dediğimiz, kişinin doğum bilgileriyle yaptığımız çalışmada (yıl-ay-gün-saat) bu zıtlığın hangi sütuna denk geldiğine göre hayatınıza etkisi ve etki derecesi konusunda öngörüde bulunabiliriz. Tablonuzda Tavşanve Horozetkileri varsa bu yıl oldukça değişimlere açık, sağlığınız, iş ve özel hayatınızla ilgili temkinli hareket etmeniz gereken bir yılda veya aydasınız demektir.

Bahsettiğim zıtlık ve çatışma enerjisi birkaç şekilde olabilir. Birincisi yukarıda bahsettiğim gibi yin ağaç- yin metal zıtlığı. Bir başka zıtlık enerjisi de Tavşan ve Fare karşı karşıya geldiklerinde oluyor.  Bu etki yukarıda bahsettiğim zıtlık/çatışma etkisinden farklı olarak “ikili ceza” olarak tanımladığımız bir durum yaratır. Çatışma enerjisi günyüzüne çıkan, görülebilir (hastalık-kaza vs.) etkisi yaratırken, “ikili ceza” dediğimiz bu etki daha derin ve gözle görülmesi daha zor sıkıntılara işaret eder. O zamana kadar bilmediğiniz bir hastalığınızın aniden ortaya çıkması, psikolojik hastalıklar, bunalımlar, öfke patlamaları, alkolün neden olduğu sıkıntılar ve eğer ki bu etki sizin gün hanenizde ise de “sadakatsiz eş” konusunda uyarıcı bir etki taşır.

Doğum tablonuzda (yıl-ay-gün-saat) Horoz ya da Fare varsa üzerinizde, çantanızda, arabanızda “köpek” sembolü taşımanızı öneririm. Çünkü Çin astrolojisine göre Tavşan ve Köpek . birbirleri ile uyum içindedir. Sistemde hayvanlarla sembolize edilen tüm elementler uyum içinde olabilecekleri bir enerji varsa çatışma yerine uyumlu olabileceği enerjilere yönelir. Bu da bizi içinde bulunduğumuz zıtlık/çatışmalı süreçleri deyim yerindeyse süspansiyonlu atlatmamıza yardımcı olur. Elbette ki üzerinizde Köpek sembolü taşıyın fakat bunun yanısıra bu zorlayıcı değişim enerjisini siz kendi iradenizle yönetin. Şimdiye kadar yapmak isteyip de ertelediğiniz değişimleri birer birer hayatınıza geçirebilirsiniz. Uçuk kaçık ve yüksek risk taşıyan değişimler olmaması kaydıyla bunu yapabilirsiniz. Saç modelinizi değiştirin, gezip görmek istediğiniz yerlere küçük seyahatler gerçekleştirin, öğrenmek istediğiniz el becerinizi kullanabileceğiniz bir kursa katılın vs. (El becerisi yin ağaç elementinin bir özelliğidir.)

Zıtlık/çatışma enerjisi ile ilgili olarak Tavşanlarasöyleyebileceğim en önemli husus, Mart, Aralık ve Ekim aylarında dikkatli olmalarıdır. Mart Tavşan -Horozzıtlığı, Aralık Fare-Tavşan(2’li ceza) ve Ekim ise Horoz-Horoz  (kendine ceza) diye tanımladığımız enerjileri taşıyor. Ekim ve Aralık ayları geldiğinde de bunları detaylı olarak anlatacağım sizlere.

Doğum yılınıza aşağıda verdiğim yıllardan bakabilir ve yıl ve ayda bu etkileri taşıyıp taşımadığınızla ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Tavşanayı; Mart

Tavşanyılları; 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011…

Fare ayı; Aralık

Fare yılları; 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996,2008

Horoz ayı; Ekim

Horoz yılları; 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005

(**Doğum Yılınıza Göre Çin Astrolojisinde Karşılık Gelen Hayvanınızı Bulmak İçin Tıklayınız**)

Yukarıda uzun uzun anlattığım bu zıtlık/çatışma ve ceza ilişkileri sizin doğum tablonuzun hangi sütununa denk geldiği veya On yıllık şans dönemlerinize denk gelmesine göre farklı derecede etkiler taşır, bunu önemsemenizi öneririm.

5 Mart- 4 Nisan arası doğanlar Tavşan(yin ağaç)elementidir. Yin ağaçlar; uyumlu, esnek, narin, el becerileri olan (aşçı, terzi, bahçıvan, piyanist, ressam, el sanatları,  vb. olabilirler.) iyi kalpli insanlardır. Zıtlık/çatışma enerjisi taşıyan Horoz (yin metal) ise, Çin astrolojisinde mücevhere benzetilir. Dıştan güzel ve gözalıcı bir etki yaratırken içten oldukça soğuk ve sert bir mizaçtır bu. Metal elementi bedenimizde; akciğerlerimizi, solunum organlarımızı, cildimizi, dişlerimizi, iskelet yapımızı, bağırsaklarımızı temsil eder. Yin metal günü doğan ünlülerin tablolarını incelediğimizde bu söylediğimiz etkileri çok net görebiliriz. Örneğin; Lady Gaga, Carla Bruni, Marily Monroe, Angelina Jolie, Gülse Birsel, Nurgül Yeşilçay gibi ünlülere baktığımızda güzellikleriyle dikkat çekerken mesafeli ve soğuk duruşlarındaki enerjiyi gözlemleyebilirsiniz.

Yin metallerden soğuk ve mesafeli güzel kadın çıktığı gibi kadınsı bir güzelliğe sahip bebek suratlı erkekler de çıkabilir. Yin metallerin bir başka önemli özelliği ise, soğuk ve acımasız olmalarıdır. Bu sebeple seri katiller- suikastçiler ve teröristler yin metallerden çıkabilir. Yin metali hançere, bıçağa benzettik, “arkadan vurmak” dedik, arkadaşlarınız, iş yaptığınız insanlar ve çalışanlarınıza bu anlamda dikkat etmelisiniz. Bu fiilen bıçakla, hançerle vurmak anlamında olmasa da iftira ve kalleşçe arkadan vurmak, itibarınıza, malınıza, paranıza zarar vermek anlamında da olabilir. (yin ateşte benzer etki taşır, yeri ve zamanı geldiğinde bundan da sözedilebilir.)

Çin metafiziğinde sadece zıtlık/çatışma ve ceza ilişkileri yok. Güzel enerjiler de mevcut. Bunlardan bir tanesi de  “Aşk Çiçeği” dediğimiz oldukça romantik, ılımlı, olumlu, cezbedici, etkileyici ve ikna edici bir etkiye sahip bir enerjidir. Bu etkiyi taşıyan insanlar, olumlu enerjilerin yanısıra çapkınlıklarıyla da gündem oluşturabilirler. Çin astrolojisinde Horoz, Tavşan , Fare ve Atbu enerjileri taşır. 

5 Mart itibariyle gireceğimiz Tavşan ayı da “Aşk Çiçeği” etkisi taşıdığından, bu ay doğanlar, eşleriyle/partnerleriyle romantik ve eğlenceli zamanlar planlayabilirler. Aşk çiçeği etkisi, güzellik, eğlence, reklam, moda ve medya sektörlerini olumlu anlamda oldukça etkileyecek. Bu sektörlerde çalışanlar güzel işler yapabilir, güzel paralar kazanabilirler. Bu fırsatı kaçırmasınlar. Bekar olanlar evlenebilir, romantik güzel karşılaşmalar, tanışmalar yaşayabilirler.

Bu yıl Horoz yılı olması nedeniyle Maymun , Fare, Ejderhayıllarında ya da gününde doğanlar için bu yıl aşk çiçeklerinin olduğu, romantik etkilerin güçlü olacağı bir yıl. Aşağıda vermiş olduğum yıllardan birinde doğduysanız bu yıl aşk çiçeğiniz var demektir.

Maymun yılları; 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004

Fare yılları; 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008

Ejderha yılları; 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2012

Kaplan , At ve Köpek gününde ya da yılında doğanlar için de Tavşanyani Mart ayında “aşk çiçekleri” var.  Aşağıda verdiğim yıllardan birinde doğduysanız mart ayında aşk çiçeğiniz var demektir.

Kaplan yılları;1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010

At yılları; 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014

Köpek yılları; 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006

Olumlu ve güzel etkiler taşıyan bir başka durum da “Koruyucu Melek” dediğimiz enerjilerde mevcuttur. Tavşan kimileri için “Aşk Çiçeği” enerjileri taşırken kimileri için de “koruyucu melek ” dediğimiz bir enerjiye denk gelir. Kaderin dört sütunu olarak adlandırılan tabloda 8 element mevcuttur. 4 tanesi (üstte)gök hanesinde, 4 tanesi ise (altta)yer hanesinde bulunur. Doğum yılınızda veya gününüzde Yin Su ya da Yang Su varsa, 5 Mart- 4 Nisan arası melekler tarafından korunduğunuzu, etrafınızdaki insanların size desteklerini ve yardımlarını göreceğiniz, pozitif etkilerini hissedeceğiniz bir zaman diliminde olacaksınız. Hele ki tablonuzda Tavşan-Horoz zıtlığınız da varsa bu koruyucu melek etkisi size nefes aldıracaktır ve zıtlık döneminin negatif etkilerini daha kolay atlatmanızda yardımcı olacaktır. Su günlerini burada tek tek yazmak mümkün değil, fakat sonu 2 ve 3 ile biten yıllar su yıllarıdır. (1972-1973 gibi)

Şimdi artık biraz da ülkemiz ve dünyanın genel seyrine ve ekonomiye gözatalım; 2017 bir Yin Ateş - Horoz (yin metal) yılı. 5 element döngüsüne göre birbirini destekleyen ve besleyen elementler değil ateş ve metal. Elementler duygularımızı da temsil ederler. Metal hüzün duygumuzu ifade ederken, ateş elementi de neşedir, hayattır, optimizmdir. Geçen yıl Yang Ateş olan ateşin durumu bu yıl yin ateş olarak seyrediyor. Yani ateş güçlü değil, altta yin metal olmasından dolayı da zayıf olan ateş iyice zayıflıyor. Şubat (Yang Ağaç) ve Mart (Yin Ağaç) ayları ağaç elementidir.  Elementlerin yapıcı döngüsünde ağaç, ateşi beslediği için ateşe hayat verir. Şubat-Mart aylarında ağaç elementinin ateşi beslemesinden dolayı, ateş biraz varlık gösterebilecek ve dolayısıyla ekonomi yılın ilk yarısındaki güzel zamanlarından birini yaşayacak.  Mayıs ve Haziran aylarında güçlü olan ateş Temmuz ayı sonrasında hiç görünmüyor, bu nedenle yatırımcıların, iş sahiplerinin bu hususu dikkate almalarını öneririm.

Yin ateşin altında metal elementi var, ateşi destekleyecek, besleyecek bir element değildir metal, o nedenle Temmuz’a kadar olan süreci çok iyi değerlendirmek lazımdır diyorum. Çünkü güçlü ve istikrarlı bir ateş yok ortada, aydan gelen etkilerde canlanan gelip-geçici bir durum var. Ekonomi ve borsada sanal ya da “mış gibi” yükselmeler ani ve hızlı düşüşlerle hayalkırıklığı yaratabilir.

Sosyal hayatta ve özel ilişkilerimizde sakin ve ılımlı davranmaya özen göstermeliyiz. Terör konusunda asla ihmale yer verilmemeli, dikkat elden bırakılmamalı. Ateş elementinin güçleniyormuş gibi görünmesi yanılsamalara neden olabilir, tedbir almak konusunda ihmaller olabilir, konunun öneminin milletçe farkında olmalıyız.

MART AYI FENG SHUI DEĞERLENDİRMELERİ

Geçen ay ki yazımda bir binanın temel enerjilerinin bilinmesinin önemini anlatmıştım. Bunu bilmeden, gelen yılın etkilerini doğru değerlendiremeyiz. Evrende hiçbir şey sabit değildir, anbean her şey değişir ve dönüşür, enerjiler de öyle. 2023’e  kadar 8. Periyottayız. 2024 itibariyle 9. Periyoda geçeceğiz.

Bir mekanın Feng Shui çalışmasını yaparken 9 farklı tip enerjiyi değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmeyi de 8. Periyodu baz alarak yapıyoruz. Bu şu demek oluyor ki, 8,9 ve 1 bizim olumlu enerjiler taşıyan yıldızlarımız (8. Periyod içinde). Geriye kalan 6 tane yıldızımız ise zamanı geçmiş, dolayısıyla bize hizmet etmeyen, iyi enerjiler taşımayan yıldızlar. Bu nedenle de bu yıldızlara elementlerin yapıcı ve yıkıcı döngülerini hesaba katarak çözümler üretiyoruz. İşimizin aslı budur.

Mart ayında Doğu’da 5 var. Artık siz de çok iyi biliyorsunuz ki 5 olan yere metal bir rüzgar çanı asıyoruz.

Güneydoğu’da 6 var. Yeşil bitkiler koyabiliriz bu alana. Güney’de hastalık enerjisi taşıyan 2 yıldızı için çözümümüz 6 metal para. Güneybatı ve Kuzey için çözüm önerimiz kırmızı objeler koymakken, Kuzeybatı’da bereket enerjisi var. Burası eğer ki evinizin/işyerinizin sürekli kullanılan bir alanına veya giriş kapınıza geliyorsa hareketli objeler koyun ki bereket enerjinize destek vermiş olun. Kuzeydoğu’da uzak bereket ve başarı enerjisi var bunun için de buraya bir pagoda koyarak sınavlara hazırlanan öğrencinizi veya akademik çalışmalar yapıyorsanız kendinize gerekli desteği sağlamış olursunuz. Mekanın merkezinde bu ay 7 var. 7 bedenimizde ağzımızı temsil eder. Bu da bizim için insan ilişkileri ve iletişim demektir. 7 yıldızı olumlu bir yıldız olmadığından dedikodu ve skandal enerjisi yaratabilir. 7 Metal elementine ait bir yıldızdır, dolayısıyla bunu zayıflatmak için su ve ağaç elementlerini kullanırız. Şeffaf bir vazo içinde 3 bambu dalı bu işi görecektir.

Bir Feng Shui uzmanı tarafından mekanınızdaki temel enerjilere göre bir uygulama yaptırmadan bu söylediklerimi uygulamanız size fayda yerine zarar da getirebilir. Hiçbir şey sonsuza kadar aynı kalamayacağı gibi enerjiler de anbean değişir dedik, eğer ki bir Feng Shui analizi yaptırdıysanız bu sizi sonsuza kadar taşımaz lütfen yıllık Feng Shui analizinizi ihmal etmeyin. Feng Shui doğru uygulandığında ve yıllık analizinizi zamanında yaptırdığınızda hayatınıza sağlık, keyif, başarı, mutluluk ve bereket getiren muhteşem bir sistemdir.

Her yeni doğan gün, hepimize yaşama sevinci, sevgi, huzur, keyif, başarı, bolluk-bereket getirsin …. Amin J

Sevgi ve ışıkla...

Asu Sevil PAKDİL